Ania z Zielonego Wzgórza
Świat Ani Shirley
 
Ania z Zielonego Wzgórza

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
Oddział dla Dzieci i Młodzieży ul. Słowackiego 11

"Ania z Zielonego Wzgórza" kończy 100 lat

Konkurs literacki "Z Anią na Zielone Wzgórze"
15 maja 2008 roku„Szkoda, że tylu ludzi jeszcze się nie
urodziło

i nie będą mieli okazji zobaczyć,

jak dzisiaj jest pięknie.

W ich życiu na pewno również trafią się wspaniałe dni,

ale ten jest już dla nich stracony”

 

 

Pierwsza najsłynniejsza część serii książek Lucy Maud Montgomery o losach uroczej rudowłosej dziewczynki o wybujałej wyobraźni i szlachetnym sercu – "Ania z Zielonego Wzgórza" kończy w tym roku 100 lat. Powieść ukazała się dokładnie 20 czerwca 1908 roku w Kanadzie. Z tej okazji, w 2008 roku organizowane są na całym świecie obchody urodzin Ani. W Polsce o uczczenie tego święta zadbało Wydawnictwo Literackie z Krakowa, które zaprosiło w tym celu do współpracy wszystkich miłośników jednej z najpiękniejszych książek ostatniego stulecia.

Z okazji tego jubileuszu Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie zorganizował konkurs literacki Z Anią na Zielone Wzgórze. Do zmagań w nim zostali zaproszeni uczniowie klasy VI Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie. Spośród wszystkich zainteresowanych konkursem wyłoniono trzy najlepsze kilkuosobowe zespoły. Zadaniem uczestników było wybranie ulubionego fragmentu powieści, interpretacja tekstu oraz przemówienie, które miało zachęcić innych do sięgnięcia po lekturę.

Jako pierwsze wystąpiły Weronika Sura i Joanna Paluch. Jury i zebranej publiczności przedstawiły one w formie scenki teatralnej jedną z przygód Ani z Zielonego Wzgórza nie zdradzając jednak zakończenia tej historii właśnie po to, by zachęcić do czytania. Młode artystki ponadto zaprezentowały scenkę obyczajową, której bohaterką była współczesna, znudzona, nie mająca pomysłu na ciekawe spędzenie wolnego czasu nastolatka. Dopiero wypożyczona w bibliotece przez jej mamę książka o losach Ani Shirley sprawiła, że szare dni zamieniły się w piękne i kolorowe.  

Z kolei Jagoda Wardak, Anna Pałęza i Magdalena Brocka wystąpiły w krótkim przedstawieniu teatralnym, które było dialogiem mamy z małą córeczką. Dziewczynka zaciekawiona okładką znalezionej na półce w pokoju mamy książki szczegółowo wypytuje o jej treść. Ponieważ jeszcze sama nie potrafi czytać mama obiecuje jej, że codziennie będzie jej czytać rozdział powieści o sympatycznej dziewczynce. Na zakończenie prezentacji można było usłyszeć wiele słów zachęcających do przeczytania książki. Głośny okrzyk: Do dzieła! był dodatkowym zaproszeniem do lektury 

Ciekawą scenkę związaną z fryzjerskim eksperymentem Ani, która postanowiła zmienić sobie kolor włosów zaprezentowały Agata Widlarz i Estera Świgoń.

Ta znana przygoda Ani bawi od lat czytelników, rozśmieszyła również uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1. 

Jury podczas wnikliwej narady oceniło twórcze zmagania uczestników i wyłoniło laureatów. Specjalnie dla nich nagrody książkowe ufundowało

Wydawnictwo Literackie
- serdecznie dziękujemy -

ponadto zwycięzcy otrzymali dyplomy „Znawcy Ani z Zielonego Wzgórza” oraz barwne plakaty wydane z okazji jubileuszu.

Wszyscy uczestnicy spotkania zachęceni przez jury chętnie wzięli udział w minikonkursie, w którym w formie pisemnej mogli przedstawić swoje wyobrażenie współczesnej Ani Shirley. Powstały ciekawe prace opisujące cechy nowoczesnej Ani, która m. in. posiada telefon komórkowy, mp3 i tusz do rzęs. Słucha hip-hopu, jest buntowniczką a w przyszłości zamierza zostać znaną poetką. Autorzy najciekawszych pomysłów otrzymali jubileuszowe plakaty.  

Dodatkową atrakcją konkursu były ciekawostki z życia Ani opowiedziane przez prowadzącą turniej, panią Renatę Dziepak. Uczestnicy mogli poznać przepisy kulinarne zamieszczone w powieści m. in. przepis na paryskie słodkości i ciasteczka pomarańczowe Ani z Zielonego Wzgórza.

Najpopularniejszej Ani na świecie
wszyscy życzymy 200 lat !!!

 

Ania z Zielonego Wzgórza