STULECIE POWIEŚCI
doniesienia z mediów
Zobacz jak świętowano urodziny Ani
Otwierająca serię i najsłynniejsza jej część, Ania z Zielonego Wzgórza, ukazała się 20 czerwca 1908 r. w Kanadzie. Wydawnictwo Literackie włączyło się w światowe obchody jubileuszu i zorganizowało w Krakowie festiwal literacki poświęcony ulubionej bohaterce wielu pokoleń czytelników.
Wielki Piknik - 100 lecie powieści "Ania z Zielonego Wzgórza"
3 tys. 660 butelek soku marchewkowego wypili w czwartek wznosząc toast za zdrowie Ani z Zielonego Wzgórza uczestnicy urodzinowego przyjęcia w Krakowie. Bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery skończyła 100 lat.
Na urodzinowy piknik w krakowskim Parku Jordana przyjechały dzieci z różnych stron Polski. Rekordzistka czytała "Anię z Zielonego Wzgórza" 16 razy, rekordzista sześć - dzieci nie miały więc kłopotów z odpowiedziami na pytania dotyczące książki zadawane przez prowadzącego imprezę - pana Yapę.
W czwartek w południe toast za zdrowie Ani z Zielonego Wzgórza wznieśli razem z dziećmi: ambasador Kanady w Polsce David Preston i właścicielka Wydawnictwa Literackiego, które ma wyłączność na publikowanie w naszym kraju książek o przygodach Ani, Vera Michalski-Hoffmann. "Od czasu kiedy 100 lat temu powstała powieść, przeczytało ją w 22 językach może jakieś 100 mln osób, młodych i starych" - mówił ambasador David Preston. Jak dodał gadatliwa, rudowłosa 11-latka, ceniąca przyjaźń, była inspiracją dla wielu kobiet w Kanadzie, w tym dla astronautki Julie Payette.
"Dla każdego chyba Ania jest symbolem tego, czego pragniemy w życiu: przyjaźni, akceptacji i domu. Ale przede wszystkim Ania symbolizuje moc wyobraźni" - powiedział Preston. "Życzę Wam, abyście też mieli siłę marzyć, byście sięgali gwiazd jak astronauci i byli kim chcecie być. Następnych stu lat Aniu" - mówił ambasador.
Uczestniczące w pikniku dzieci mówiły, że każdy, kto zacznie czytać o przygodach Ani Shirley, nie może przestać. "Lubię ją za pomysłowość i za wyobraźnię" - powiedziała PAP jedna z dziewczynek. "Chciałabym mieć taką przyjaciółkę" - wtrąciła inna. "Mnie podobało się, kiedy przemalowała włosy, miała wtedy zielone" - opowiadał jeden z chłopców.
"Dzieci kochają Anię, ponieważ Ania jest bardzo nowoczesna. Mimo, że powieść powstała 100 lat temu, marzenia Ani, by być dobrą i piękną, żeby mieć ładne sukienki, pozbyć się piegów i mieć włosy bardziej kasztanowe niż rude i żeby koledzy na ścianach szkoły wypisywali również jej imię, te marzenia siedzą w każdej dziewczynie. Poza tym Ania jest dowcipna, inteligentna i niezależna.
Urodziny Ani świętowano w czwartek także w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Tam toast sokiem marchewkowym wzniosło 1030 osób.
Konkursy: literacki oraz rysunkowy
Z okazji 100-lecia powieści Wydawnictwo Literackie zorganizowało konkurs literacki, na który nadesłano 848 urodzinowych życzeń dla Ani Shirley oraz konkurs plastyczny, na który wpłynęło blisko 2400 prac. Można je było oglądać do 20 czerwca w Bibliotece Jagiellońskiej w której była wystawa poświęcona rozmaitym wydaniom Ani z Zielonego Wzgórza. Jury pod przewodnictwem prof. Z. Wilkonia oraz Ewy Lipskiej miało mnóstwo pracy –przyznali aż 30 równorzędnych pierwszych nagród i
100 wyróżnień.
Wybór był bardzo ciężki, gdyż bardzo dużo prac było na bardzo wysokim poziomie.
Portrety Ani bardziej niż kolorowe, wykonane rozmaitymi technikami, a każdy jest inny. Bohaterka książek Montgomery ma na przykład włosy z włóczki, nos z plasteliny, usta z koralików. Jest Ania z bibułkowych puzzli, Ania w wersji dadaistycznej, wyklejana makaronem oraz innymi jadalnymi ziarenkami. Prace przysyłały dzieci z całej Polski, najaktywniejsze były te ze Śląska i Wielkopolski. Ich autorami są nie tylko dziewczynki - okazuje się, że również chłopcy są fanami Ani (przynajmniej tak deklarowali w listach z życzeniami - czasem pisane z błędami ortograficznymi, czasem bardzo osobiste, rymowane nawet pisane gwarą.

Warsztaty oraz materiały dydaktyczne dla nauczycieli
Odbyły się dwie edycje warsztatów metodycznych (14 i 19 maja w godzinach 15.00-17.30) w siedzibie Wydawnictwa Literackiego w Krakowie. Na warsztatach zaprezentowano nowe sposoby pracy z lekturą oraz nowe materiały dydaktyczne. Nauczyciele wycinali postać Ani, rozwiązywali zgadywanki, poznawali nowe metody.
Uczestnicy otrzymali CD zawierające materiały dydaktyczne (scenariusze lekcji, quizy, ćwiczenia, informacje merytoryczne o lekturze), broszurki, pomoce naukowe, gadżety dla uczniów. Dodatkowo materiały zostały wysłane do ponad 2,5 tysięcy nauczycieli i bibliotekarzy z całej Polski.

Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej
Wystawie prac konkursowych towarzyszy w Bibliotece Jagiellońskiej ekspozycja poświęcona różnym edycjom Ani z Zielonego Wzgórza.
Jest kilka książek z Kanady, ale najwięcej miejsca zajmują powieści opublikowane w Polsce, w tym pierwsze wydanie tłumaczenia Ani na język polski - w 1912 r. powieść ukazała się w Wydawnictwie M. Artca, Wzruszająca jest niewielka, skromna, zniszczona książeczka z 1944 r. wydana po polsku w Palestynie przez oficynę A.P.W. Najstarsi czytelnicy mogą wrócić pamięcią do serii o Ani i o Emilce, jaka w 1936 r. ukazała się nakładem Księgarni Popularnej. Są też książki najnowsze, a skala ekspozycji uświadamia, jak popularna w Polsce to autorka: są serie KAW-u, „Prószyńskiego", „Naszej Księgarni", „Siedmiorogu" czy „Zielonej Sowy". Ale głównie wszystkie edycje Wydawnictwa Literackiego.

Dalsze plany związane z obchodami 100-lecia Ani z Zielonego Wzgórza
W lipcu ukazało się nowe wydanie Błękitnego Zamku - bardzo popularnej książki dla nieco starszych czytelników. Jest to pełne wydanie (wcześniejsze wersje były nieco okrojone), w nowym tłumaczeniu Agnieszki Kuc, która zadbała o wierne oddanie szczegółów i uroku oryginału. Więcej informacji o nowym tłumaczeniu.
19 września 2008 roku, dla fanów pisarki jest przygotowana dodatkowa niespodzianka -bogato ilustrowana zdjęciami biografia L.M. Montgomery autorstwa Mollie Gillen „Maud z Wyspy Księcia Edwarda”. Książka zawiera szereg ciekawostek z życia prywatnego oraz dotyczących twórczości literackiej.
Wiosną 2009 r. w Polsce ukaże się wydany już w Kanadzie "prequel", czyli napisana na zlecenie spadkobierców Montgomery przez inną autorkę historia Ani od urodzin do dnia, kiedy zamieszkała ona na Zielonym Wzgórzu.
100 lat Ani z Zielonego Wzgórza - relacja ze Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie
29 września Dzień głośnego czytania Ani z Zielonego Wzgórza w bibliotece "Pod Ratuszem" w Jarocinie.
Wystawa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie.
100 lat Ani z Zielonego Wzgórza - relacja.
STULECIE POWIEŚCI „Ania z Zielonego Wzgórza”.
100 urodziny Ani w Rzeszowie - fotorelacja
"Stulecia Ani z Zielonego Wzgórza" w ZSOI nr 2 w Krakowie
Urodziny Ani w SP nr 34 w Krakowie
"Ania z Zielonego Wzgórza" - WiMBP Rzeszów
Konkurs literacki w Częstochowie
Sprawozdanie z podsumowania konkursu czytelniczego klas VI w Zespole Szkół w Przechlewie z okazji 100 rocznicy wydania książki "Ania z Zielonego Wzgórza"
Uroczystości w Szkole Podstawowej nr 10 w Krakowie.
Ania jubilatka - impreza cztelnicza w pruszkowskiej Bibliotece
100 lat Ani z Zielonego Wzgórza - relacja z Puław
Patroni medialni:
    
  
Partnerzy:
      
|